dołącz

.

Rekrutacja do nowicjatu Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin jest otwarta!

Jesteśmy grupą rekonstrukcyjną odtwarzającą społeczeństwo średniowieczne z końca XIV i początku XV wieku , a dokładniej z lat 1380 – 1420. Jeżeli czujesz się na siłach aby odtwarzać postać średniowieczną, jeżeli lubisz walczyć bronią białą lub strzelać z łuku, lubisz tańce dawne, uprawiasz jazdę konną to serdecznie zapraszamy w nasze szeregi.

W trakcie trwania nowicjatu, który trwa 9 miesięcy – w zależności od twoich zainteresowań i preferencji, zostaniesz przygotowany do rekonstruowania ciężkozbrojnego rycerza lub członka Załogi Zamkowej (łucznika lub lekkozbrojnego). Oczywiście jeżeli jesteś kobietą – zostaniesz przygotowana do odtwarzania średniowiecznej damy. Dla pań przewidujemy umiejętności związane z nauką tańca dawnego i tańca z ogniem. Nasze koleżanki realizują się również poprzez rozwijanie takich zdolności jak krawiectwo, hafciarstwo oraz poznają tajniki średniowiecznej kuchni. Nie zabraniamy płci pięknej wstąpić w szeregi łuczników lub ciężkozbrojnej grupy bojowej. W trakcie nowicjatu zostaniesz również pokierowany/pokierowana w jaki sposób powinien być uszyty twój strój, a w razie potrzeby jak powinno być wykonane twoje uzbrojenie. Są to rolę przykładowe, ważne aby każdy z Was robił coś pożytecznego dla naszej małej społeczności. Najlepiej jest spróbować przez ten czas wszystkiego po trochu aby wybrać to w czym będziecie czuć się najlepiej.

Oczywiście stawiamy rekrutom wymogi. Są one liczne, a ich spełnienie niezbędne. Oto one:

  • Wiek uczestników to minimum skończone 18 lat.
  • Niezbędne jest posiadanie wolnych sobót, ponieważ są to główne dni treningów i spotkań integracyjnych (które są równie istotne). Jednocześnie oczekujemy informowania nas jakkolwiek o waszych nieobecnościach – najlepiej opiekunów nowicjatu lub dowódcy grupy do której aspirujecie. Każdy z nas ma tzw. „życie” i obowiązki ale we współczesnym świecie poinformowanie kogoś o tym, czy pojawimy się na zamku to kwestia paru sekund poprzez napisanie wiadomości na facebooku lub smsem.
  • Chęć do zdobycia poziomu sprawności fizycznej potrzebnej do uczestniczenia w treningach danej grupy – zarówno poprzez aktywne udzielanie się w treningach, wypełnianiu obowiązków, jak i samodzielną pracę w domu.
  • Nowicjusz zdobywa strój średniowieczny – oczywiście pod okiem opiekunów nowicjatu. Zaczynamy zawsze od ubioru cywilnego, aby móc uczestniczyć w imprezach historycznych, a następnie zdobywamy elementy sprzętu bojowego i obozowego. Strój musi być spójny z odtwarzaną postacią, zgodny z naszym datowaniem. Oznacza to m.in. tyle, że chłop nie chodzi z mieczem u pasa, a mieszczka nie nosi sukni z epoki renesansu.
  • Stabilna sytuacja finansowa. Bractwo nie sponsoruje rekrutom ani strojów, ani uzbrojenia (wspieramy jedynie nowicjuszy na początku namiastką sprzętu treningowego). Rekonstrukcja historyczna to typowe hobby, które wymaga wydania pewnych funduszy. Rekonstruktorzy przeznaczają pieniądze na tkaniny do uszycia stroju, zakup zbroi, wyposażenie obozowe, żywność i paliwo w czasie wyjazdów itp. Oczekujemy, że nowa osoba będzie sukcesywnie wydawać pewne sumy na zakup poszczególnych elementów najpierw ubioru, potem uzbrojenia. Zaczynamy najczęściej od zakupienia ok. 2 metrów bieżących lnu na bieliznę (metr to wydatek do 20 zł).
  • Zainteresowanie historią (średniowieczem), wysoka wytrwałość i motywacja do ukończenia nowicjatu, który trwa około 9 miesięcy. Jesteśmy oczywiście grupą dobrych przyjaciół ale przede wszystkim tworzymy bractwo rycerskie; grupę rekonstrukcyjną nastawioną na odtwarzanie średniowiecza. Nasz czas wypełniony jest treningami walk pieszych i łuczniczymi, szyciem strojów z danej epoki, wyjazdami na turnieje średniowieczne. Jeśli widzi Ci się takie spędzanie wolnego czasu, to dobrze trafiłeś/aś.
  • Wykonywanie zadań powierzanych przez opiekunów nowicjatu oraz pozostałych członków bractwa. Zadaniem rekruta jest przekonanie nas, że Wasze miejsce jest w naszych szeregach, że podczas głosowania nad Waszym przyjęciem uniosą się liczne dłonie. Przychodzicie z zewnątrz, nie wiemy kim jesteście, ale możemy Was poznać poprzez wspólne treningi, pracę, itp. Jakich zadań należy się spodziewać? Pomoc w ubraniu się rycerzowi, wyczyszczenie elementu pancerza, przyniesienie czegoś ze zbrojowni, pójście do tarczy słomianej po strzały po salwie. Luźną formą kary za opieszałość są pompki. Odmówienie wykonania zadania: „bo tak”, rozwiązuje nowicjat w trybie natychmiastowym.
  • Opłacanie składek członkowskich w wysokości 10 zł/miesiąc. Na wstępie wpłacamy kwotę za 3 miesiące z góry. Zaległość z trzema składkami grozi wykluczeniem z nowicjatu.
  • Stałe poszerzanie swojej wiedzy o strojach, uzbrojeniu, zwyczajach panujących w średniowieczu. Zawsze wspieramy nowicjuszy w poszukiwaniu informacji, podsyłamy im źródła w postaci linków lub pdf’ów; odpowiadamy na liczne pytania.

 

zwój2Karta Osobowa