W głowie potencjalnego nowicjusza BRZB mogą pojawić się myśli: „A co jeśli nie interesuje mnie walka? Może grupa taneczna? Ale czy grupa ta, poza tańcem zajmuje się czymś jeszcze? Jak i kiedy oni tańczą?”

Taniec zajmował oczywiście istotne miejsce w życiu codziennym średniowiecza. Znajomość tańców była częścią wychowania i oznaką ogłady. Umiejętność ta, była ważna zarówno dla elitarnych i wykształconych grup społecznych, jak i dla plebsu. Inaczej tańczyła szlachta, a inaczej wieśniacy, stąd główny podział, na tańce dworskie i plebejskie. Różnice polegają na szybkości kroków, stopniu kontaktu z partnerem, jak i zamożności ubioru. Wszystko to można poznać podczas porannych, sobotnich treningów. Czy to wszystko? Ależ skąd!

Trudno wyobrazić sobie poważną biesiadę bez pląsów, pysznego jadła i wyśmienitego trunku. Dlatego nasi tancerze, świadomi tego nie poprzestają na poznawaniu kroków tanecznych. W wolnych chwilach, zgłębiają tajniki kuchni średniowiecznej. Należy nadmienić, iż pomysłowość ówczesnych mistrzów kuchni zadziwia i dziś!

Czasy średniowiecza to nie „ciemnogród”, jak potocznie się uważa. To niezwykły okres bogatej kultury kulinarnej, artystycznej itp. Grupa ta, w stopniu największym skupia się na rekonstrukcji kultury materialnej życia codziennego w średniowieczu. Uszyte stroje, muszą prezentować odpowiedni poziom w czasie tanecznych konkursów. Zajmowanie się kuchnią, wymaga kompletowania dodatkowej ilości krzesiw, sztućców, misek, kociołków i innego kuchennego wyposażenia. Przygotowanie biesiad, to z kolei zadbanie o wiele elementów, jak odpowiednie oświetlenie, w postaci świeczników albo oprawa muzyczna.

Wszystkie powyższe starania służą przede wszystkim dobrej zabawie, zacieśnianiu wspólnych więzi oraz reprezentowaniu bractwa, podczas turniejowych zmagań w konkursach tanecznych. To właśnie wspólne spędzanie czasu, pozwala nam się lepiej poznać. Wielu z nas pociąga rekonstrukcja sama w sobie. Trudno to wszystko opisać i zaklasyfikować. Najprościej mówiąc niektórzy po prostu szyją ze skóry, lub haftują średniowieczne wzory, bo chcą to robić.